Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

A už vás žiadne naše akcie neminú :)

Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Informácie k novému koronavírusu 2019 – nCoV

Úvod Čo je COVID-19

Nový koronavírus 2019 – n CoV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú na miestnom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť kurčatá, ošípané, hovädzí dobytok, či dokonca mačky alebo psy, ale aj hady a netopiere. Čínske medicínske autority potvrdili prenos koronavírusu 2019 – nCov z človeka na človeka, túto informáciu uvádza aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb na svojej webovej stránke.

 

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS – CoV a MERS – CoV. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní. Liečba je symptomatická. Očkovacia látka proti novému koronavírusu 2019 – nCoV zatiaľ neexistuje.

 

Na Slovensku doteraz nebol zaznamenaný potvrdený prípad ochorenia vyvolaného 2019 – nCoV. Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania však nemôžeme vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie. Hlavný hygienik SR vypracoval a zaslal odborné usmernenie všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva SR a kľúčovým rezortom s cieľom informovať zdravotnícke zariadenia o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. ÚVZ SR vypracoval postup na laboratórnu diagnostiku ochorenia a návod na odber biologického materiálu.

 

Odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú, respektíve sa vrátili z vyššie uvádzaných oblastí:

- vyhýbať sa miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat a preplneným miestam

- dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín

- 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť)

- v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovnej anamnéze.

 

Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019 – nCoV, pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí postup liečby. O Vzniknutej situácii bude informovaný aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Laboratórna diagnostika ochorenia je zabezpečená v Národnom referenčnom centre pre chrípku zriadenom pri ÚVZ SR v Bratislave.

 

Odborní pracovníci ÚVZ SR zriadili k otázkam verejnosti týkajúcim sa nového koronavírusu Call centrum s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať aj cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnych číslach 0917 222 682 a 0918 659 580.

Copyright 2020 - 2021 © ostandoma.com